Categories: Sejfy domowe, Sejfy na broń

Sejf na broń i jego najistotniejsze cechy

Nieco zwiększony dostęp do broni za sprawą rozwoju strzelectwa sportowego i myślistwa przekłada się na konieczność określonego obchodzenia się z nią. Dotyczy to również kolekcjonerów i zwykłych posiadaczy broni z ostrą amunicją, którzy są zobligowani do przechowywania jej tak, aby nie wpadła w niepowołane ręce. Warto więc nieco bliżej się temu przyjrzeć i przekonać się jak to wygląda od strony praktycznej.

Sejf na broń, czyli sposób na jej zabezpieczenie

Chcąc przechowywać broń trudno o lepsze do tego miejsce niż specjalnie przygotowane w tym celu sejfy i szafy pancerne. Niezwykle istotne przy ich zakupie jest to, aby spełniały określone ustawą normy. Warto bowiem wiedzieć, że od sierpnia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Od tej pory nie ma mowy o jakiej dowolności w tej materii.

Od tego czasu każdy sejf na broń powinien posiadać klasę S1, lecz warto w niektórych przypadkach wybrać nawet i sejf o klasę wyżej. Nigdy nie wiadomo, kiedy przepisy mogą ulec zmianie, a do tego zabezpieczenie z lepszymi parametrami pozwala na ubezpieczenie arsenału na większą sumę. Jest więc to znacznie wyższa gwarancja naszej ochrony i do tego jeszcze ewentualność zniwelowania potencjalnych konsekwencji w przypadku kradzieży broni.

Jakie wyposażenie sejfu na broń jest niezbędne?

Kluczową sprawą przy wybieraniu sejfu na broń jest jego kompatybilność z potrzebami właściciela broni. Chodzi tu głównie o to, aby ilość miejsca odpowiadała nie tylko rzeczywistemu stanowi posiadania, ale dawała pole manewru na ewentualne poszerzenie arsenału. Przy tym nie oznaczałoby to jednoczesne dokupywania nowego sejfu.

W przypadku posiadania kilku sztuk broni długiej i krótkiej całkiem rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup sejfu dającego możliwość przechowania w nim też pistoletów. Do tego warto postarać się o trochę miejsca na magazynki i amunicję. Strzelcy sportowi mają jeszcze więcej broni i ich sejf na broń jest podzielony na dwie sekcje (broń długa i krótka, amunicja, a także półprodukty do jej przygotowania). Można też swój sejf doposażyć w specjalne uchwyty, zasobniki, pudełka na amunicję i szereg innych akcesoriów pozwalających utrzymać porządek.