Categories: Sejfy na broń

Cechy optymalnego sejfu na broń

Posiadanie broni to duża odpowiedzialność i to bez względu na to, czy rozporządzamy nią w ramach potencjalnej samoobrony, pobudek kolekcjonerskich, zamiłowania do myślistwa bądź też z racji sportowej pasji. W każdym z powyższych przypadków przechowywanie broni wymaga szczególnej ostrożności, co jest podyktowane specyfiką tych przedmiotów.

Z tego też powodu ustawodawca wymusza na jej właścicielach określone działania. Jednym z nich jest konieczność posiadania specjalnego sejfu na broń, który spełnia odgórnie określone normy. Mając to na uwadze i nie chcąc narażać się na kary, należy posiadać odpowiedni sejf na broń. Jak podejść do jego zakupu? O tym poniżej.

Sejf na broń – najistotniejsze parametry

Wszystkie dostępne w sprzedaży sejfy przeznaczone do przechowywania broni bezwzględnie muszą mieć odpowiedni atest. Jest on ważny, bo jest to swego rodzaju gwarant bezpieczeństwa przechowywanej tam broni. Tym samym nikt niepowołany nie ma najmniejszych szans do niej się dostać. Klasami poszczególnych sejfów zajmują się niezależne instytucje, które to certyfikują je na podstawie określonych testów wytrzymałościowych. Zazwyczaj chodzi w nich o ocenę odporności na działanie różnych narzędzi. Im dłuższy czas to zajmie, to sejf jest bezpieczniejszy i ma jednocześnie odpowiednio wyższą klasę. Punktem wyjścia jako klasa minimalna uznawana jest kategoria o nazwie S1.

Na co zwrócić jeszcze uwagę?

Jednym z fundamentalnych elementów, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy wyborze sejfu, jest rodzaj zamka. Najczęściej do wyboru mamy zamki:

  • szyfrowe,
  • elektroniczne,
  • biometryczne,
  • motylkowe kluczowe.

Najczęściej można spotkać sejf na broń z zamkiem kluczowym. Jednak nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie, ponieważ klucz łatwo zgubić. Z tego też powodu najlepszym wyborem są warianty szyfrowane. Jednak najbezpieczniejszym, ale i najdroższym wariantem są sejfy oparte na analizie danych biometrycznych.

Odpowiednio dobrany sejf pozwala zachować nam spokój, jednocześnie daje on pewność, że znajdująca się w jego wnętrzu broń nie trafi w niepowołane ręce. Dlatego też wskazany jest zakup tego rozwiązania. Nawet pozornie duży koszt jest o wiele niniejszy niż ewentualne kłopoty wynikające z naszego zaniedbania w tej materii.